732 840 845 info@svatbanakube.cz

 

Cestovní doklady

Pro cestu do země vyžaduje Kuba platný cestovní pas se vstupním vízem. Doba platnosti pasu musí být minimálně 6 měsíců po vycestování z Kuby. Při vstupu do země cestující vyplňuje malý vstupní formulář; kopii, která mu zůstává, musí bezpodmínečně předložit při opuštění země, formulář je na hranici přísně vyžadován. Při odletu ze země musí každý cestující povinně zaplatit letištní poplatek (25CUC za osobu). Kubánské úřady neuznávají argumentaci, že byly letištní poplatky zahrnuty v ceně letenky.

Víza a režim vstupu

Čeští turisté potřebují k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kuba prostřednictvím konzulátu v Praze vízum ve formě turistické karty. Turistická karta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 30 dnů. Turistickou kartu je nutno si obstarat před odletem na Kubu, protože ji nelze získat po příletu na kubánském letišti. Platí přísný zákaz dovozu potravin, potraviny lze dovézt pouze v průmyslově vyrobených a hermeticky uzavřených konzervách. Kuba nevyžaduje povinnou výměnu valut a prokazování zajištění finančních prostředků pro pobyt a vycestování ze země.

Lékařská péče

Je plně zajištěna. V turistických střediscích jsou k dispozici mezinárodní kliniky, lékárny a další zařízení, kde je poskytována péče na nejvyšší úrovni. Pohotovostní služba je turistům poskytována ve všech zdravotnických zařízeních v zemi. Kvalita kubánského zdravotnictví je mezinárodně uznávána, stejně jako vysoká kvalifikace kubánských lékařů.

Léky

Pokud pravidelně používáte nějaké léky, doporučujeme vzít si s sebou dávku postačující na celou dobu pobytu. Může se totiž stát, že se na Kubě takový lék neprodává. V opačném případě byste byli nuceni navštívit lékaře, aby Vám předepsal preparát stejných účinků.

Očkování

Kuba nevyžaduje pro vstup do země žádné očkování. Doporučené očkování je očkování proti virové hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Riziko malárie na Kubě není.

Voda

Ve městech a v turistických střediscích je voda chlorována a je pitná. Můžete používat také balenou minerální vodu, která je vysoce kvalitní a je k dostání ve všech zařízeních cestovního ruchu.

Komunikace

Pro volání z Kuby do zahraničí je třeba vytočit nejprve 119, pak volací kód země a volané číslo. Pro volání na Kubu vytočte předčíslí pro volání do zahraničí (00), dále předčíslí Kuby (53), a nakonec místní předčíslí a volané číslo.

Oblečení

Doporučujeme volné bavlněné oblečení. V zimních měsících stačí lehčí vlněný svetr. Obuv by měla být lehká a pohodlná, nejlépe kožená nebo látková. Doporučujeme také používat kšiltovku nebo klobouk, který vás ochrání před slunečními paprsky.

Ochrana před slunečním zářením

Doporučujeme používat přípravky s vyšším ochranným faktorem, protože delší vystavení slunečním paprskům může způsobit spáleniny. Pro ochranu zraku je lépe používat sluneční brýle.

Cestování po Kubě

Kuba má širokou síť silnic a dálnic, značení odpovídá mezinárodním zvyklostem, jezdí se vpravo. Ve všech turistických střediscích je k dispozici pronájem aut, s řidičem i bez, stejně jako taxi a motorky. Lze využít místní pravidelné i charterové lety. V Havaně a na Varaderu funguje také systém autobusové dopravy pro turisty Vaivén, mezi většími městy lze použít vlakové spojení nebo pravidelné klimatizované autobusové linky Viazul.

Elektřina

Rozvod elektrického proudu je jednofázový, 110 V a 60 Hz. V některých hotelích je také rozvod 220 V a 60 Hz. Zásuvky jsou ale v obou případech většinou ploché (americký typ), doporučujeme proto adaptér.

Peníze

Pro platební styk s cizinci se používá kubánské konvertibilní PESO s označení CUC. Banky jsou otevřeny v pracovní dny v době 9 – 15 hodin. Směnu peněz lze uskutečnit v každém hotelu. Na Kubě se akceptují platební karty, nejčastěji VISA a Mastercard, nesmí ale být vystaveny americkou bankou.

Doutníky

Z Kuby si smíte odvézt jedno větší balení doutníků (25 ks) v jednom zavazedle. Při kontrole na letišti se někdy požaduje účet za jejich nákup. Známe jsou především doutníky značky Cohiba, Montecristo, Romeo y Julieta, Partagás, Bolivar, H. Upmann, Guantanamera, Vegas Robaina, Trinidad, Gloria Cubana a další. Doutníky se nedoporučují kupovat od pouličních prodavačů, mohu být pouze imitací pravých doutníků.